Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi (OTTEM)

Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi (OTTEM)

https://oguztansel.bilkent.edu.tr/en

https://oguztansel.bilkent.edu.tr/de

1998 yılında kurulan Türk Edebiyatı Merkezi’nin kurucu başkanı Prof. Talât Halman olmuştur. Halen çalışmalarını Türk Edebiyatı Bölümü Başkanı Mehmet Kalpaklı yönetiminde sürdürmektedir. Türk Edebiyatı Merkezi’nin amacı, Türk edebiyatı alanında akademik nitelikli çalışmalar yapmak, bunlara destek olmaktır. Bu amaçla merkez, çeşitli etkinlikler düzenlemekte, dergi ve kitaplar yayımlamaktadır. Merkezin uzun vadeli hedefleri arasında kapsamlı bir Türk edebiyatı tarihi, çeşitli sözlükler ve başvuru kitapları hazırlamak da bulunmaktadır.
Etkinlikler
Türk Edebiyatı Merkezi, Türk Edebiyatı Bölümü ile işbirliği içinde, kuruluşundan bu yana çok sayıda etkinlik düzenlemiştir.

Yayınlar
Türk Edebiyatı Merkezi, yayımladığı dergi, bülten ve kitaplarla Türk edebiyatına kalıcı katkılarda bulunmaktadır .

Türk Edebiyatı Merkezi’nin kapsamlı bilimsel etkinliklerinde yapılan konuşmalar ve sunulan bildiriler daha sonra bağımsız yayınevleri tarafından kitaplaştırılarak okurlara sunulmaktadır.

Türk Edebiyatı Merkezi, 2004 yılında dünyadaki ilk İngilizce bilimsel Türk edebiyatı dergisi olan Journal of Turkish Literature‘ı (Türk Edebiyatı Dergisi) yayımlamaya başlamıştır. Derginin uluslararası dağıtımı, ABD’deki Syracuse Üniversitesi Yayınevi tarafından yapılmaktadır.

Türk Edebiyatı Merkezi’nin haber bülteni Kanat, merkezin kuruluşundan bu yana düzenlenen etkinlikleri duyurmakta, ayrıca diğer kurumların bilimsel etkinliklerine ve akademik nitelikli yayınlarının tanıtımına yer vermektedir. Yılda üç kez yayımlanan bülten, ağırlıklı olarak öğrenci yazarların yazılarından oluşmakta ve Türk edebiyatı alanındaki bilimsel çalışmalarla ilgilenen geniş bir kesime ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Dergi 2016’dan itibaren internet ortamında yayımlanacaktır.

Türk Edebiyatı Merkezi, yukarıda adı geçen etkinliklerin sürdürülmesinin yanı sıra önümüzdeki yıllarda, Türk edebiyatı hakkında tarih kitapları, monografiler, kılavuzlar ve el kitapları yayımlamayı hedeflemektedir.
Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyati Merkezi

06800 Bilkent — Ankara, Türkiye

Telefon: +90 (312) 290 31 21

E-posta: temerkez@bilkent.edu.tr