Bölüm Kurucumuz Prof. Talat Halman

index Kalbimizde… Prof. Talât Halman 1931-2014

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nün ve Türk Edebiyatı Merkezi’nin başkanı olan Prof. Dr. Talât Sait Halman, 1954 yılında Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi tarafından onursal doktor unvanı verilen Prof. Halman, Bilkent Üniversitesi’nden önce Columbia Üniversitesi (1953-1960), Princeton Üniversitesi (1966-1971 ve 1972-1980) ve Pennsylvania Üniversitesi’nde (1984-1986) Türk dili, edebiyatı ve kültürü, İslâm ve İslâm kültürü ile Ortadoğu konularında dersler verdi ve New York Üniversitesi Ortadoğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde (1986-1996) bölüm başkanlığı yaptı.

Bugüne kadar İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanmış, on ikisi şiir kitabı olmak üzere elli kadar kitabı, bin beş yüzden fazla gazete yazısı, beş yüze yakın bilimsel makalesi, ansiklopedi maddesi ve eleştiri yazıları bulunan Prof. Halman’ın önemli yayınları arasında eski uygarlıkların şiirlerinden oluşan bir antoloji, Shakespeare’in sonelerinin çevirisi, eski Mısır, Ortadoğu ve Eskimo şiirleri, seçilmiş makalelerinden oluşan kitaplar, Faulkner’dan dilimize yaptığı çeviriler, Amerikan şairleriyle ilgili kitaplar, Mevlânâ ve Yunus Emre hakkındaki kitaplar sayılabilir. Bu yapıtlardan bazıları Alman, Fars, Fransız, Hint, İbrani, Japon ve Urdu dillerine çevrilmiştir. Şiir kitapları ise Sessiz Soru, Uzak Ağıt, Canevi, Birler, Can Kulağı, İkiler, Dört Gök Dört Gönül, Tuyuğlar, A Last Lullaby, Shadows of Love / Les ombres de l’amour’dur. 1969 yılından bu yana Milliyet gazetesinde köşe yazıları kaleme alan Halman, bunların dışında, Books Abroad, Contemporary Literature in Translation, Literature East & West, Pacific Quarterly Moana, Review of National Literatures, The Journal of Literary Translation, The Literary Review ile The Poetry Society of American Bulletin dergilerinin bazı sayılarının konuk editörlüğünü yapmıştır ve World Literature Today dergisinin yayın kurulunda yer almaktadır.

Ayrıca, Robert Kolej’in mütevelliler heyeti üyesi ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın ikinci başkanıdır. UN International School’un da mütevelli heyetinde üyeydi. Çok sayıda ödülü ve armağanı bulunan Prof. Talât Halman, Rockefeller Fellowship in the Humanities, Columbia University: Thornton Wilder Prize, ABD Türk Dernekleri Asamblesi: ABD’deki en başarılı Türk bilim adamı armağanı, UNESCO Hizmet Madalyası, “Knight Grand Cross, G.B.E., The Most Excellent Order of the British Empire” (“Sir” karşılığı), Türkiye Bilimler Akademisi Hizmet Ödülü ve Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü’nü almıştır. Tüm bunların yanında, Türkiye’nin ilk kültür bakanı (1971), Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Kültür İşleri Büyükelçisi (1980-1982) ve UNESCO Yönetim Kurulu Üyesi (1991-1995) olarak da görev yapmıştır.