SSS

Araştırmaya katılmak istersem ne yapmam gerekiyor?

Siz de araştırmalarımıza katılmak istiyorsanız aşağıdaki yollardan birini izleyebilirsiniz:

  • İletişim” bölümünde bulunan e-mail adresi ve telefon numaraları yoluyla bize katılım isteğinizi iletebilirsiniz. Araştırma ekibimiz en kısa sürede sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.
  • Ayrıca, internet sitemizde güncel araştırmalar sekmesinde araştırma ilanlarının altında sizlere sunulacak olan araştırmacı iletişim bilgilerine (telefon numarası ya da email adresi) ulaşabilir ve araştırmayı yürüten kişiyle bizzat iletişime geçerek çalışmaya katılma talebinizi iletebilirsiniz. İlgili araştırmacı sizlere en kısa sürede geri dönüş yapacaktır.

Araştırmalara katılmak için bir ön koşul var mı?

Araştırmaya katılacak olan velilerimizin 18 yaşın üzerinde olmaları dışında bir ön koşul yoktur. Araştırmalara katılmak için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.

Araştırmalara ne zaman katılabiliriz?

Çalışmalarımıza randevu alarak istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Çalışmalarımızın belli bir zaman aralığı yoktur.

Araştırmalar nerede yapılmakta? Kampüs içerisinde size nasıl ulaşacağız?

Araştırmalar, Bilkent Üniversitesi kampüsünde bulunan Gelişim Psikolojisi Araştırmaları Merkezi’nde (A Binası) yapılmaktadır.

Araştırmalar kim tarafından yürütülmekte?

Araştırmalar Doç. Dr. Hande Ilgaz ve Dr. Öğr. Üyesi  Jedediah WP Allen danışmanlığında ve bu konuda eğitim almış yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından yapılmaktadır.

Araştırmalara çocuğumla yalnız mı gelmeliyim?

Merkezimize yalnız gelmek zorunda değilsiniz. Diğer çocuklarınızı ve sizi ağırlamak amacıyla araştırma merkezimizde aile odası bulunmaktadır.

Araştırmalarda uygulanan testler, çocuğum hakkında tespit edici bilgi vermekte midir?

Hayır. Araştırmalarda uygulanan testler, çocuğunuzun IQ/zekası, dil gelişimi vb. hakkında teşhis amacı taşımamaktadır. Bilkent Gelişim Psikolojisi Araştırmaları Merkezi’nde yapılan çalışmaların çocuğunuz hakkında teşhis koyma yetkisi bulunmamaktadır.

Bu araştırmaların yararları nelerdir?

Araştırmalarımız çocukların sosyal ve bilişsel gelişimleri hakkında bilgi toplamayı ve bu gelişim süreçlerini daha verimli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun araştırmalarımıza katılımı, literatürdeki bilgilerin artmasına yardımcı olacak ve bulgularımızı hem ulusal hem de uluslararası alanda açıklamamıza katkı sağlayacaktır.

Şahsi bilgilerimiz nasıl korunacak?

Araştırma etiği ilkelerine dayanarak, tüm araştırmalarımızda çocuğunuza ya da size ait şahsi bilgiler sayısal olarak kodlanmaktadır. Bu sayısal kodlar titizlikle muhafaza edilmekte ve araştırmacılar dışında hiç kimse tarafından görülmemektedir. Ayrıca, çalışmalarımızdan elde edilen bilgiler ile bilimsel yayın (makale, sunum vb.) yapılması durumunda sizin bilgileriniz tamamen gizlenmektedir.