SSS

Araştırmaya katılmak istersem ne yapmam gerekiyor?

Siz de araştırmalarımıza katılmak istiyorsanız aşağıdaki yollardan birini izleyebilirsiniz:

  • İletişim” bölümünde bulunan e-mail adresi ve telefon numaraları yoluyla bize katılım isteğinizi iletebilirsiniz. Araştırma ekibimiz en kısa sürede sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.
  • Katılım” sayfasına girip buradaki “Aile Katılım Formu“nu doldurarak bize katılım isteğinizi iletebilirsiniz. Katılım isteğinizi yollamanızı takriben araştırma ekibimiz sizinle iletişime geçecektir.

Araştırmalara katılmak için bir ön koşul var mı?

Araştırmaya katılacak olan velilerimizin 18 yaşın üzerinde olmaları dışında bir ön koşul yoktur. Araştırmalara katılmak için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.

Araştırmalara ne zaman katılabiliriz?

Çalışmalarımıza randevu alarak istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Çalışmalarımızın belli bir zaman aralığı yoktur.

Araştırmalar nerede yapılmakta? Kampüs içerisinde size nasıl ulaşacağız?

Araştırmalar, Bilkent Üniversitesi kampüsünde bulunan Gelişim Psikolojisi Araştırmaları Merkezi’nde yapılmaktadır.

Araştırmalar kim tarafından yürütülmekte?

Araştırmalar Dr. Öğr. Üyesi Hande Ilgaz ve Dr. Öğr. Üyesi  Jedediah WP Allen danışmanlığında ve bu konuda eğitim almış yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından yapılmaktadır.

Araştırmalara çocuğumla yalnız mı gelmeliyim?

Merkezimize yalnız gelmek zorunda değilsiniz. Diğer çocuklarınızı ve sizi ağırlamak amacıyla araştırma merkezimizde aile odası bulunmaktadır.

Araştırmalarda uygulanan testler, çocuğum hakkında tespit edici bilgi vermekte midir?

Hayır. Araştırmalarda uygulanan testler, çocuğunuzun IQ/zekası, dil gelişimi vb. hakkında teşhis amacı taşımamaktadır. Bilkent Gelişim Psikolojisi Araştırmaları Merkezi’nde yapılan çalışmaların çocuğunuz hakkında teşhis koyma yetkisi bulunmamaktadır.

Bu araştırmaların yararları nelerdir?

Araştırmalarımız çocukların sosyal ve bilişsel gelişimleri hakkında bilgi toplamayı ve bu gelişim süreçlerini daha verimli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun araştırmalarımıza katılımı, literatürdeki bilgilerin artmasına yardımcı olacak ve bulgularımızı hem ulusal hem de uluslararası alanda açıklamamıza katkı sağlayacaktır.

Şahsi bilgilerimiz nasıl korunacak?

Bu çalışmada çocuğunuza ait şahsi bilgiler sayısal olarak kodlanacaktır. Bu sayısal kodlar titizlikle muhafaza edilecek ve araştırmacılar dışında hiç kimse tarafından görülmeyecektir. Bu çalışmadan toplanan bilgiler ile bilimsel yayın (makale, sunum vb.) yapılması durumunda sizin bilgileriniz gizlenecektir.