Hakkımızda

Bil-Ge 2013 yılında Doç. Dr. Hande Ilgaz ve Dr. Öğr. Üyesi Jedediah W. P. Allen tarafından kuruldu. 2014 yılında ilk lisansüstü öğrencisini kabul etti. Bil-Ge ailesi her yıl araştırma görevlisi olarak gönüllü olan yirmiyi aşkın lisans öğrencisi, 3 master, 2 doktora öğrencisi ile çalışmalarını sürdürmekte. Özellikle ilgilendiğimiz araştırma konuları:

  • Sosyal ve kültürel öğrenme,
  • Öğrenmede seçicilik,
  • Dil ve bilişsel gelişim arasındaki ilişkiler,
  • Oyunun çocuk gelişimindeki yeri
  • Anne-çocuk dil etkileşiminin çocukların sosyal ve bilişsel gelişimine katkısı

Bil-Ge, gelişim psikolojisi alanında tipik gelişim gösteren çocuklar ile çalışmaktayız. Çocuklardan ve ailelerinden çocuk gelişimi hakkında öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanmaktayız. Amacımız özenle tasarlanmış bilimsel çalışmalar sonucunda edindiğimiz öngörüleri sizlerle, eğitimcilerle ve bilim dünyası ile paylaşmak.

Çalışmalarımız tanı veya raporlama amaçlı olmayıp, sadece bilimsel amaçlara hizmet etmektedir. Tüm çalışmalarımız Bilkent Üniversitesi Etik Kurulu tarafından değerlendirilip onaylanmıştır. Bil-Ge’de prensibimiz çocuklar ile birebir çalışan her üyemizin  yoğun bir eğitimden geçtikten sonra çalışmalara katılmasıdır. Hiçbir suretle kişisel bilgiler (ad ve soyad, anket cevapları, ses yada görüntü kaydı) başka kişiler ile paylaşılmamaktadır.

Çalışmalarımız hakkında daha çok bilgi edinmek ya da öğrenci olarak Bil-Ge’ye katılmak isterseniz Hande Ilgaz yada Jedediah Allen ile iletişime geçebilirsiniz.