BÖLÜMÜMÜZLE İLGİLİ BİLGİ

Bölümümüzle İlgili Bilgi

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde, dört yıllık lisans eğitimi süresince en önemli edebiyat ve eleştiri akımları ışığında görsel ve işitsel eğitim tekniklerinin kullanıldığı modern bir eğitim programı uygulanmaktadır.


AMAÇ

Bölümümüzde üstün İngilizce bilgisine sahip, çağdaş öğretim yöntemlerini özümsemiş, İngiliz edebiyatı ve kültürüne hakim, İngiliz dili ve edebiyatı konularında dünyada meydana gelen gelişmeleri takip edebilen, eleştirel okuma ve düşünme kabiliyetleri üst düzeyde öğrenciler yetişmektedir. Bölüm öğrencilerinin farklı ders seçenekleri onların kişisel gelişimine olanak sağlar. Çeşitli yabancı diller (Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca, Rusça, Arapça), sosyal bilimler (psikoloji, uluslarası ilişkiler, siyaset bilimi), bilgisayar uygulama, müzik ve güzel sanatlar konularında aldıkları derslerle öğrenciler kapsamlı bir bilgi birikimine sahip olmaktadırlar.


DERSLER

İlk seneden itibaren yazılı ve sözlü akıcı ifadeyi destekleyen dil dersleri ve çeşitli edebi dönemleri aydınlatan eser örnekleriyle öğrenciler geniş bir kültürel perspektif ve düşünsel altyapıya sahip, katılımcı bireyler olarak yetişmektedirler. Bölümümüzde derslerimiz sanat ve teknoloji bir arada kullanılarak çeşitli ders metodları ile işlenir.


ELIT MEZUNLARI için İŞ OLANAKLARI

Mezunlar özel sektör ve kamu sektöründe reklam, çeviri, ofis yöneticiliği, danışmanlık, turizm, sigorta, bankacılık, finans, senaryo yazarlığı, televizyon, radyo yayıncılığı konularında çalışabilir. Formasyon eğitimi almış öğrenciler Milli Eğitim Bankanlığına bağlı özel okullarda ve devlet okullarında öğretmenlik yapabilir. Akademik kariyere (yurt içi veya yurt dışı eğitim kurumlarında) devam etme olanağı vardır.

Mezunlarımız İngilizce öğretim yapan üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarında öğretim görevlisi olarak çalışabilir veya İngilizce öğreten özel öğretim kurumlarda öğretmenlik yapabilir.


ÖĞRENCİ KONTENJANI

2006-2007 akademik yılında, bölüme dil (İngilizce) puan türünde 12 kapsamlı burslu öğrenci alınmıştır. 2007-2008 akademik yılında 12 kapsamlı burslu öğrenci ve 2008-2009 akademik yılında 10 kapsamlı burslu, 10 destek burslu olmak üzere 20 öğrenci alınmıştır.

2009-2010 akademik yılında 10 burlu, 10 destek burslu, 6 ücretli olmak üzere toplam 26 öğrenci, 2010-2011 akademik yılında tam burslu 10, %50 burslu 20, ücretli 1 olmak üzere toplam 31 öğrenci, 2011-2012 akademik yılında da tam burslu 5, kapsamlı burslu 5 ve %50 burslu 34 olmak üzere bölüme toplam 44 öğrenci kayıt yaptırmıştır.


ÖĞRETİM ELEMANI KADROSU ve DERS İŞLEYİŞ YÖNTEMLERİ

Seçkin yabancı ve Türk öğretim görevlisi kadrosu ile, öğrenci katılımının ve etkileşimli eğitimin yüksek olduğu, dersliklerde görsel tekniklerin kullanıldığı, İngiliz ve dünya edebiyatından örneklerin incelenip yorumlandığı kapsamlı bir bilgi birikimi öğrencilerle paylaşılmaktadır.