İtalya’yı Yemek: The Italian Cut

Yemek yapmaya zamanınız yok, karnınız aç, Yemeksepeti’ne giriyorsunuz. Canınız pizza çekiyor fakat tek bulabildiğiniz Amerikan tarzı kalın hamurlu ya da Türk tarzı karışık malzemeli pizzalar. Ankara’yı domine eden bu tarz pizzacılardan sıkıldıysanız ince hamurlu, az ama öz malzemeli güzel bir İtalyan pizzası için arabaya atlayıp navigasyona The Italian Cut’ı girmenizin zamanı gelmiş.
The Italian Cut Ankara bazlı, tek şubesi olan bir işletme. 2015 yılında, Bahçelievler 3. Cadde (Azerbaycan Caddesi) üzerinde açılmış olan restoran hergün 11.00 – 22.30 saatleri arasında Ankaralılara İtalyan mutfağının kapılarını açıyor. Merkezi konumu sebebiyle ulaşmak çok kolay, arabanız yoksa ya da Bahçeli’de park yeri aramak istemiyorsanız dolmuş ya da metroyla Milli Kütüphane’ye geldikten sonra yalnızca 5 dakika yürüyerek The Italian Cut’a ulaşabilirsiniz.
İşletme iç ve dış mekanda oturma şansı sunuyor. Dış mekanın üstü kapalı ve ısıtıcılar var, serin ve yağmurlu günlerde de tercih edilebiliyor. İç mekan ise tasarımıyla iç ısıtıyor: loş aydınlatma ve masalardaki küçük mumlar içeriye romantik bir hava katıyor. Masalar birçok İtalyan restoranında olduğu gibi kırmızı beyaz kareli masa örtüleriyle kaplanmış, bu örtülerin amacı İtalyan tariflerinin birçoğu domates sosu ve peynir içerdiği için masaya sıçrayan lekelerin kamufle olmasını sağlayıp görüntüyü mümkün olduğunca hoş tutmakmış*.
*https://www.quora.com/Why-are-there-red-and-white-checkered-tablecloths-in-Italian-restaurants
Resim

İşletmenin menüsü pizza, salata ve makarnalardan oluşuyor. Her başlık altında vejetaryen opsiyonlar bulunuyor fakat veganlar için bir seçenek yok. Pizzaları küçük, orta ve büyük olmak üzere 3 boyutta sipariş edebiliyorsunuz. Sadece pizza yemek istiyorsanız orta boy ideal fakat ben küçük boy pizza sipariş edip normal makarnalardan daha küçük porsiyonda hazırlanan güveç makarnalarını da denemenizi öneririm. Fiyatlar diğer pizzacılara benzer, öğrenci bütçesini çok zorlamıyor. İçecek menüsü ise yalnızca alkolsüz içeceklerden oluşuyor.
Biz güveçlerin ününü çok duyduğumuz için önden lazanya söyledik, yaklaşık olarak 20 dakikada geldi. Lazanyayı klasik güveç kabında, çok açsanız yeterli olmayacak bir porsiyonda servis ediyorlar. Üstündeki peynir katmanı güzelce kızarmış, hamuru çok pişip kurumamış, sosu bol ve lezzetliydi. Bolonez sosta kullandıkları kekik etle güzel bir kombinasyon olmuş. Kekiğin steak tarzında etlere yakıştığını bilsem de daha önce bolonez sosa eklendiğini hiç duymamıştım, kendi tariflerimde de mutlaka kullanacağım.
Resim

Pizzalardan ise ricotta ve ince füme etli rokalı tercih ettik. Biz çok aç gittiğimiz için orta boy söyledik ancak lazanyayla beraber porsiyonlar çok geldi, bitiremedik. Pizzaların hazırlanması yarım saati buldu. Yoğun bir gün olduğu için mi bu kadar uzun sürdü yoksa servis hep mi yavaş emin değilim ama beklediğimize değdi! İki pizzanın da kenarları kıtır ama çok da kurumamış nefis pizza hamuru, diğer tatları bastırmayacak miktarda yeterli domates sosu ve her ısırığınızda uzayan mozarella peyniri üstündeki ek malzemelerden bağımsız olarak The Italian Cut’a artı puan kazandırmaya yeter.
Ricotta pizza klasik pizza tabanı üzerine ricotta peyniri, çeri domates ve fesleğen eklenerek hazırlanıyor. Bizim siparişimiz geldiğinde üstünde taze fesleğen yoktu, kuru fesleğen eklendiyse de tadını alamadım fakat kullandıkları gerçek ricotta peyniri öyle yumuşak ve lezzetliydi ki etsiz pizza yemeyen arkadaşım fotoğrafta da gördüğünüz üzere büyük bir iştahla ricotta pizzayı bitirdi. 🙂 Pizzada malzeme çeşitliliği çok olmamasına rağmen kullanılan miktarlar çok iyi ayarlanmıştı, neredeyse her ısırıkta ricotta tadı aldım.

İnce füme etli rokalı pizza ise klasik taban üzerine ince füme et parçaları ve ceviz eklenerek hazırlanıyor. Pizza piştikten sonra ise son dokunuş olarak üzerine bolca roka ve rendelenmiş parmesan peyniri ekleniyor. Bu tarz etli pizzaların üzerinde taze yeşilliklerle servis edilmesi yemeyi kolaylaştırıyor ve ağızda ferahlatıcı bir etki bırakıyor, ben her pizza dilimine birkaç parça roka yerleştirip yemeyi tercih ediyorum. Füme parçaları ince olmalarına rağmen fırında kurumamıştı. Tüm ürünlerde sadece dana eti kullanılmasına rağmen seçtikleri füme bana bacon tadını anımsattı fakat bacona kıyasla çok daha hafif ve az yağlıydı.

Resim

Kaynak: https://tr.foursquare.com/v/the-italian-cut–pizzakitchen/55a9677b498ed9bf2d625886?openPhotoId=562240f7498e9d3f6d1fbb0e
Restoran menüsünde tatlı barındırmıyor ancak siz yemeğinizi bitirdikten sonra minik bir nutellalı pizza ikram ediyorlar, bunu sosyal medya hesaplarında da duyuruyorlar. Bizim gittiğimiz gün tatlı ikramları yoktu, bu tarz incelikler çok güzel ancak istikrarlı olmaması müşteriyi hayal kırıklığına uğratabiliyor. Bu aksaklığı hafta sonu yoğunluğuna veriyor ve bir sonraki gidişimde nutellalı pizzayı tatmayı heyecanla bekliyorum. 🙂
Resim

Ben The Italian Cut’tan çok mutlu ayrıldım. Ankara’da güzel bir İtalyan pizzası ve makarnası için ulaşılabilir bir mekan, pizzadan ilk ısırığımı aldığımda bir daha geleceğime çoktan karar vermiştim. Size de mutlaka şans vermenizi öneriyorum!
Not: Gitmeden rezervasyon yaptırmanızı öneririm, hafta sonu ve akşam saatlerinde yoğun oluyorlar.
Tel: (0312) 222 00 77

The Italian Cut’ın sosyal medya hesapları:


Azerbaycan caddesi no:135
Bahçelievler, Ankara
Turkey 06490