Ankara’da Asya’yı yemek: Kore, Hindistan, Uygur ve Kırgız Lezzetleri

Ankara’da Asya denildiğinde akla ağırlıklı olarak Japon ve Çin mutfakları geliyor. Asya’nın gözden kaçırdığımız birçok farklı mutfağı barındırdığını farketmek için belki de en büyük kıta olduğunu hatırlamak gerekiyor. Bu paylaşımımda gözden kaçan Asya mutfaklarını Ankara’daki alternatifleriyle beraber listeledim. Han Gang’da Kore ile başlayıp, Royal Deewan’da Hint ve Pakistan, Urumçi’de Uygur ve son olarak da Bereke’de Kırgız tatlarını tadıp, sizler için yazdım.

1. Han Gang: Kore’den Kimçi

Cinnah caddesi taraflarındaki Kore restoranı Han Gang Ankara’da Kore tadlarına erişim sunan nadir müesseselerden. İşletmeciliğini Korelilerin yaptığı restoran birçok içeriğini Kore’den ithal ediyor ve otantik tarifleri değiştirmeden Ankaralılara sunuyor. Masaya yerleştikten hemen sonra ikram olarak tofu, kimçi, soya fasülyesi ve kabak kızartması geliyor. Sipariş verirken çalışanlar ve müessese sahibi içerikler hakkında yardımcı oluyor. (Bazı tarifler domuz eti içeriyor, çalışanlar bilgilendiriyor fakat yine de tercih etmiyorsanız sormayı unutmamanızı öneririm.)
Biz resimlerde gördüğünüz sırayla kimbab, sebzeli ve dana etli karışık pilav (bibimbap), tavada sebze ve jjajangmyeon, tavada sebzeli şeffaf noodle ve kızarmış kimçili pilav sipariş edip hepsini tattık. Kimbab Japon mutfağından tanıdığımız sushiye benziyor fakat çiğ balık içermiyor ve soya sosuyla servis edilmiyor. Soya fasülyesiyle yapılan jjajangmyeon ise alışık olduğumuz bir tat değil fakat çok lezzetli! Bir çeşit lahana turşusu olan kimçi zaman zaman farklı sebzelerden de yapılıyor ve ağızda bizim turşularımızdan daha keskin bir tat bırakıyor. Karışık pilav ve şeffaf noodle ise birbirlerine benzeyen, tadını kavrulmuş sebzelerden alan lezzetli yemekler. Han Gang’a mutlaka yeniden yolumun düşeceğini söyleyerek bitirirken son olarak acıyla iyi anlaşamıyorsanız Kore mutfağından kaçınmanızı öneriyorum.
Ⓥ (Vejetaryenler için opsiyonlar var.)
😊
₺₺₺
Aziziye Mahallesi
Mesnevi Sokağı 9/10
06690 Çankaya/Ankara

2. Royal Deewan: Hindistan ve Pakistan’dan Tikka Masala

Royal Deewan Atatürk Bulvarı üzerinde geçtiğimiz aylarda açılan bir işletme. Sahipleri Ankara’da üniversite eğitimi almış iki Pakistanlı arkadaş, yemekleri de Pakistanlı aşçılar hazırlıyor. Hindistan ve Pakistan mutfakları büyük ölçüde birbirine benziyor, Royal Deewan’ın menüsü de bu mutfakların sentezinden oluşuyor. Yemeğinizi yerken ise size otantik müzikler eşlik ediyor.
Biz başlangıçlardan bir çeşit baharatlı soğan kızartması olan soğanlı bhaji sipariş ettik, iki çeşit sosla servis edildi. Ana yemek olarak ise butter chicken ve tavuk tikka masala tercih ettik. Ana yemeklerin yanında basmati pilavı servis ediliyor. İki yemek de bol baharat içeriyordu, özellikle kişniş tadı ağır basıyordu. Bol soslu ana yemeklerinin yanında pilav dışında bir de naan dedikleri tandırda pişen ekmeklerinden yiyorlar. Biz sarımsaklı naan tercih ettik, sanılanın aksine hiç ağır değildi. Son olarak baharat tadını dengeleyebilmek için lassi adı verilen yoğurtlu ve sütlü içeceklerinden mangolu olanı denedik, smoothie benzeri olduğunu söyleyebilirim.
Baharat karışımlarıyla arası çok iyi olmayan biri olarak tavuk yemekleri beni biraz zorladı fakat beraber  gittiğimiz grup tarafından çok beğenildi! Sık sık bölgedeki konsolosluklardan ziyaretçi alan Royal Deewan’ı Hindistan ve Pakistan mutfağı meraklıları mutlaka denemeli.

🙂
₺₺
Remzi Oğuz Arık Mahallesi,
Atatürk Blv 223/A,
06680 Çankaya/Ankara

3. Urumçi: Uygur’dan Leğmen

Kolej Ankaray durağından birkaç adım mesafede olan Urumçi Uygur Restoranı son zamanlarda Ankaralıların dikkatini çekmeye başlayan işletmelerden. Uygur kökenli sahipleri olan mekana duvarlara asılan Uygur temalı tablolar ve motifli masa örtüleri otantik bir hava katıyor.
Uygurlar çayı yemek sırasında içiyor, Urumçi’de de menüden önce masaya büyük bir termos dolusu, sıcacık çay geliyor. Menüde birçok yemeğin büyük ve küçük porsiyon seçeneği var; büyük porsiyon birçok restoranın aksine gerçekten çok büyük geliyor. Biz ana yemek olarak şah leğmenmakarna kavurması ve petir mantı tercih ettik, salatalardan ise pirinç makarnasından yapılan lampuyu tattık. Leğmen ve makarna kavurması birbirine çok benzeyen etli ve sebzeli noodle tarifleri, tek farkları pişirme teknikleri: Leğmen haşlanmış makarnayla yapılıyor, kavurmada her şey kavruluyor. Mantı, Türk mutfağında alışkın olduğumuz minik mantıların aksine Çin mantılarına benzer, büyük parçalar halinde geliyor, bol kırmızı biberli sosuyla beraber yeniyor. Son olarak lampunun ise içindeki makarna pirinç nişastası içerdiği için değişik bir yapısı var, üzerinde bol salatalık ve tofuyla servis ediliyor.
Biz hafta içi akşam gittiğimiz restoranda yer bulmak için zorlandığımıza şaşırmıştık fakat yemekleri tattıktan sonra neden bu kadar kalabalık olduğunu anladık. Bol etli, lezzetli, büyük porsiyonlu yemekler yiyebileceğiniz otantik bir mekan arayışındaysanız mutlaka uğramanızı öneriyorum.

😃
₺₺
Ön Cebeci Mahallesi,
Ziya Gökalp Caddesi 76,
06590 Çankaya/Ankara

4. Bereke: Kırgızistan’dan Mantı

Sakarya Caddesinde bir binanın üst katında konumlanan Bereke Kırgız Yemekleri’ni biri rehberlik etmeden bulmaka gerçekten zor. Onlarca renkli tabelanın arasında küçük pankartları kolay kolay göze çarpmıyor. İşletme sahibinin Bereke’yi açmaktaki amacı Ankara’da yaşayan Kırgızlara uygun fiyatlarla otantik lezzetler sunmak, bu yüzden daha dikkat çekici bir tabelaya ihtiyaç duymamışlar.
Bereke bir aile işletmesi, iki kuzen tarafından yönetiliyor. Mekana ulaşmak için binaya girip bir kat yukarı çıkmanız gerekiyor, kapıdan girdiğinizde ise sizi masaların hemen yanında açık bir mutfak karşılıyor. Bereke’nin menüsü Kiril alfabesi kullanılarak Kırgızca hazırlanmış fakat içerikler ve sipariş konusunda yardımcı oluyorlar. Biz Boso lagmanmantıpilavçin salatası ve en son tatlı olarak menüde olmamasına rağmen genelde bulunan ballı pastadan yedik. Boso lagman Urumçi’de yediğimiz leğmene çok benziyordu, sebzelere işleyen et tadı biraz daha lezzet katmıştı. Mantı yine büyük parçalar halinde geldi fakat Kırgız mantısı daha sulu ve yumuşaktı. Kırgızlar mantıyı elleriyle yiyormuş, biz de usulüne uygun yedik. 🙂 Pilav alıştığımız pirinç pilavından farklı olarak sebzeli ve bol etliydi.
Kırgız mutfağında et neredeyse her tarifte yer alıyor, sofrada et olmayınca yemek beğenilmiyor. Bu et düşkünlüğü salatalarına bile yansımış, çin salatasının içindeki bol etin yanı sıra sosunda bile et suyu kullanılmış. Her şeye bolca katılan ve yumuşacık pişirilen et tüm yemeklerin lezzetini arttırmış, fiyatlar ise porsiyon ve içerik göz önüne alındığında çok uygun!
Biz hafta içi öğlen saatlerinde gittik, çok kalabalık değildi, yemekler hızlı servis edildi. Gerek hızlı ve özenli servisi, gerek lezzetiyle Bereke devamlı ziyaret edeceğim bir işletme oldu.
😃
Cumhuriyet Mahallesi,
Sakarya Caddesi 7,
06430 Çankaya/Ankara