Yılbaşı Gelmeden: Sadece Ankara’da Bulabileceğiniz 4 Tasarım Dükkanı

Merhaba Tasarım Severler!
Bu blogda sizlerle birlikte Ankara’nın birbirinden güzel tasarım dükkanlarını keşfedeceğiz. Tasarım denince akla Ankaranın gelmediğini biliyoruz ancak bu dükkanların yaşadığınız şehirde olması sizi de şaşırtacak.Takıdan kıyafete, çantadan ev eşyasına kadar birçok etkileyici tasarımı bu blogda bulacaksınız. Sizin için, birbirinden farklı tasarımlara sahip olan tasarım dükkanlarını keşfe çıktık. Avm gezmekten ya da hep aynı tarz ürünler satan dükkanları gezmekten sıkıldıysanız bu blog tam size göre. Sadece sizde bulunan kendine özgü ürünler arıyorsanız, en yakın arkadaşınıza hediye etmek ya da eviniz için farklı bir tasarım ürünü almak istiyorsanız ama Ankara’da nerede bulacağınızı bilemiyorsanız işte tam olarak aradıklarınızın cevabını bu blogda bulabileceksiniz. Keyifli okumalar !

1) K Tasarım

Ankara Kalesi’nin hemen karşısında, Rahmi Koç Müzesi’nin altında bizi karşılayan birkaç küçük dükkandan birinin sahibi Kamer Hanım. Yaklaşık 12 yıldır kendisine ait bu küçük dükkanda arkadaşlarıyla birlikte yaptığı tasarımları bizlere sunuyor. Tasarım merakı eski iğne ipek oyası kursuyla başlayan Kamer Hanım yaptığı tasarımların artık evine sığmadığını farkettikten sonra kendine bu dükkanı açma kararı almış. Bu şirin dükkanda ipek oyası takılardan keçe ürünlerine, el yapımı kolye ve bilekliklerden birbirinden şık tablolara kadar aradığınız birçok  tasarım ürün bulabilirsiniz. Bizim en çok ilgimizi tasarım kolye ve bileklikler çekti. Bize birer tane bileklik hediye eden Kamer Hanım’ın sıcaklığı dükkanına yansımış resmen. Bize girer girmez enerji veren bu dükkana uğramanızı ve Ankara Kalesi geziniz sonrasında planlarınıza eklemenizi tavsiye ederiz. Özellikle ipek oyasına ilginiz varsa hem Kamer Hanım’la tanışmanızı hem de bu dükkanı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
Adres:  Kale Mahallesi, Depo Sokak, Rahmi Koç Müzesi Yanı,
Altındağ/Ankara

2) E Tipi Tasarım Atölye

Ulus Pirinçhan’a girer girmez solunuzda kalan bu küçük dükkan hemen kendini belli ediyor. Adı gibi içerisi de ilginç olan bir tasarım atölyesindeyiz bu sefer de. Emine Hanım’ın 4 yıl önce kendi isminden ilham alarak açtığı “E Tipi Tasarım Atölye” de birbirinden renkli ve otantik ürünler keşfettik. Kuzeniyle birlikte hem yapıp hem de sattıkları minik bir tasarım atölyesi burası. Bu atölyede taş boyamaları, tablolar ve tahta oyması tasarımlar gibi birçok ürün bulabilirsiniz. Siz de Emine Hanım gibi bu tarz otantik tasarımlara ilgi duyuyorsanız bu dükkana uğramadan geçmeyin!
Adres: Kale Mahallesi, Hanlar Sokak, No:9,
06240 Altındağ/Ankara

3) Klasik Ferforje

52 senedir bakır ile uğraşan Nihat Usta’nın kendine has dükkanı Pirinç Sokak’ın en sonunda karşımıza çıkıyor. Hem atölye olarak kullandığı hem de satış yaptığı bu ufak dükkanda birbirinden farklı ve alıcıya özel olarak üretilen ferforje tasarımlar bulunuyor. Bizi dükkanın girişinde Nihat Usta kadar deneyimli olan Mehmet Usta karşılıyor ve başlıyor dükkanlarının hikayesini anlatmaya. Kendilerine özgün bir alıcı kitleye sahip olduklarını belirten Mehmet Usta aynı zamanda yaptıkları tasarımların kimine göre eski olarak değerlendirildiğini ama kendisine göre paha biçilemez eserler olduğunu söylüyor. “Bu tasarımlar ancak taban kültüre sahip olan insanlara hitap edebilir çünkü onlar eskiyi yeğliyor.” diyerek ekliyor. Yeni olan tasarımların artık her yerde bulunabildiğini fakat asıl önemli olanın eski tasarımlarda bulunduğunu özellikle belirtiyor. Özellikle dükkanda bulunan eski tasarım lambalar bizim ilgimizi çekti, hepsinin tasarımı kendilerini ait olan bu lambaların fiyatları ise beklediğimizden daha uygundu. Ayrıca cam, porselen, ahşap ve vitray tasarımlar da dükkanda yerini almış. Bazı tasarımları sıfırdan yaparlarken, bazı tasarımları ise alıcıların evlerindeki eski eşyalar üzerine ekleme yaparak oluşturuyorlar. Sadece Türkiye’de değil başka ülkelere de tasarımlar yaptıklarını anlatan Mehmet Usta, Azerbeycan cumhurbaşkanlarından olan Aliyev’in de saraylarının dekorasyonlarını yaptıklarını belirtti. “Sarayların içindeki merdiven korkuluklarını, balkon kenarlarını, cam kenarlarını biz yaptık. Zor beğenen insanlar oldukları için bizim için kolay olmadı ama güzel bir şekilde yaptık, bitirdik.” diyerek ferforjede ileri seviyede tasarımlar yaptıklarının altını çizdi Mehmet Usta. Klasik ürünlerle değil genellikle kişilere özel tasarımlar üzerine çalışılan bu dükkanı biz çok sevdik, yapılan tüm tasarımları çok beğendik. Eğer siz de  bu tarz ferforje veya cam tasarımlarına gerçekten meraklıysanız evinizde mutlaka Nihat ustanın bir eserini bulundurmalısınız  bizden söylemesi.
Adres: Kale Mah, Pirinç Sk. No:11
06230 Altındağ/Ankara

4) CAMBAZ

Rahmi Koç Müzesi’nin altında hemen Ankara Kalesi’nden çıktığınızda karşınıza çıkan ve içerisi kadar sahibinin de bir o kadar renkli olduğu bir dükkan Cambaz. Henüz içeri girmeden Cansu Hanım bizi tüm içtenliği ve sıcaklığıyla karşılıyor hemen. Önce sohbeti daha sonra ise küçük dükkanı adeta bizi kendine çekiyor. İçeri girdiğinizde ise sizi birbirinden çeşitli ve göz alıcı tasarımlar karşılıyor. Cansu Hanım’ın 5 yıl önce açtığı bu tatlı dükkanda birbirinden güzel çantalar mı dersiniz, yumuşacık el yapımı fularlar mı yoksa çeşit çeşit magnetler ve kitap ayraçları mı dersiniz, yani sizin anlayacağınız ne ararsanız var burada. Bizim en çok ilgimizi renkli magnetler ve tasarım el çantaları çekti. Hatta kendimizi tutamayıp birer tane çanta alıverdik hemen. Eğer sizde rengarenk ve tatlı mı tatlı tasarım ürünlere sahip olmak istiyorsanız Cambaz uğramanız gereken dükkanların başında geliyor, bizden söylemesi.
Adres: Kale Mahallesi, Depo Sokak 1/4, Rahmi Koç Müzesi Yanı
06240 Altındağ/Ankara

Yanıt Ver.