Ankara’da hem gözünüze hem damak tadınıza hitap edecek 4 kahveci

8/7/2018
Herkese merhabalar,

Son yıllarda kahve sektöründe yaşanan gelişmelerle beraber alıştığımız markaların yanı sıra yeni işletmelerle de tanıştık. Artık hemen her sokakta ya da caddede yepyeni işletmeler misafirleri ile buluşuyor. Sektördeki işletme sayıları bu kadar artmışken aralarından en farklıyı, en iyiyi bulmak da zorlaşmış durumda. Kimileri lezzetli kahveleri başarı ile sunarken kimileri farklı konseptleri ile bizlerle buluşuyor. Bu sebeple bu blogda sizinle aynı anda hem gözünüze hem de damak tadınıza hitap edecek durak noktalarını paylaşacağım.

  1. YEŞİLLİKLER İÇİNDE BİR ÇİKOLATA VE KAHVE EVİ: COCO CHEF

Alışveriş merkezlerinin içindeki, en işlek sokaktaki kahvecilerden sıkıldınız mı? o zaman Coco Chef ile tanışma vaktiniz geldi demektir. Coco Chef, Ümitköy sitesi içerisinde yeşilliklerinin ortasında bulunan bu yer sizi şehrin gürültüsünden uzaklaştırıyor. Kendilerini “Çikolata ve Kahve Evi” olarak tanımlıyorlar çünkü burada ev yapımı çikolatalar yeme ve lezzetli bir kahve içme şansınız bulunuyor. İşletmeye girdiğimiz anda bizi güler yüzlü sahipleri karşılıyor. Kendilerinden öğreniyoruz ki burada en çok filtre kahve ve latte tercih ediliyor. Alıştığınız kahvelerin yanı sıra çekirdeğini ve aromasını kendiniz seçtiğiniz üçüncü nesil tekniklerle demlenmiş kahveler içebiliyorsunuz. Karamelli, fıstıklı ve fındıklı trüfler haricinde kekler ve pastalar da tatmak isteyenleri bekliyor. Lezzetli bir kahvenin yanında Crawlin’ King Snake çalması da hoşumuza gitti doğrusu.
Burası hem yeşilliklerin içinde sakin bir yer olmasıyla hem de lezzetleri ve müzikleriyle favorilerimizden oldu bile!

Biz Etiyopya kahvesini Chemex ile denedik. Yanında ise karamelli ve portakallı trüf ile limonlu pasta. Hepsi birbirinden lezzetliydi!

ResimAdres: Ümitköy sitesi 1950.sokak No:25, 06800 Çankaya/Ankara
Çalışma Saatleri: 10.00 – 21.00
Telefon: 0312 236 10 66

2.  ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR KONSEPT: COFFEE CRAFT TOWN

Craft Town Ümitköy’de bulunan sarı duvarları ve farklı iç dekorasyonu ile dikkatleri çeken bir üçüncü nesil kahveci. Bu işletmenin özenle dekore edildiği o kadar belli ki! Sarı duvarlar, tablolar, tasarlanmış baretler derken nereye bakacağımızı şaşırıyoruz. Genç nüfusun ağırlıklı olarak tercih ettiği bu işletmede akşamları çimenlerde oturanları görmeniz de mümkün. Üçüncü nesil demleme teknikleriyle içebileceğiniz kahvelerin yanında birbirinden lezzetli tatlıları denemenizi de öneririz. Kahvelerimizi sipariş verdiğimizde görüyoruz ki mekan “do it yourself” modasına uymuş. Kahvelerimizi masamızda kendimiz yapıyoruz! Mekanda çalan müzikler, lezzetli kahveleri ve tatlıları derken vaktin nasıl geçtiğini anlayamadık doğrusu.

Biz tercihimizi americano, toblerone magnolia ve red velvetten yana kullandık. Hepsi de oldukça lezzetliydi. Ayrıca gittiğimiz dönemde denk geldiğimiz sanatçıların çizim aşamalarını görmek de bizi oldukça mutlu etti. Konsepti beğenenlerin hediyelik bölümünü de incelemelerini öneririz.

Resim

Adres: Ümitköy sitesi 1946.sokak No:1, 06800 Çankaya/Ankara
Çalışma Saatleri: 07.00 – 21.00
Telefon: 0312 236 34 10

         3. RUANDA RÜZGARI: ROAST’N BERRY

Son aylarda sıkça adından söz ettiren, yepyeni markalara ev sahipliği yapan Maidan’da müşterileriyle buluşan Roast’n Berry çalışanlarından kahvelerine, iç dekorasyonundan tatlılarına kadar her şeyiyle farklı bir deneyim sunuyor. Kapıdan girdiğimiz anda Ruandalı çalışanlar tarafından güler yüzle karşılanıyoruz. Kahverenginin ve ahşabın ağırlıklı olduğu göz alıcı bir dekorasyon söz konusu. Türkiye piyasasına Ruanda’da 6 farklı bölgede üretilen kahveleriyle giren Roast’n Berry’de içeceğin kahveler uzmanlar tarafından dünyanın en iyi 10 kahvesinden biri olarak seçilmiş. Üçüncü nesil demleme tekniklerinden, çeşitli tatlılarına kadar her şey çok lezzetliydi. Günün en güzel anlarından birisi Roast’n Berry’nin sahibi Murat Bey’den iç dekorasyonu hakkında bilgiler almamızdı. Öğrendik ki kahve çekirdeklerinin hasat zamanında kendisi birebir ilgileniyormuş. Dekoratif amaçlı kurulmuş şöminenin yanında kahvelerimizi yudumlarken gözümüze ahşap mama sandalyesi çarpıyor. Bu mama sandalyesi de Murat Bey’in abisinden kendisine kalan aile yadigarıymış. Farklı bir konseptte keyifli zaman geçirmek isteyenler için Roast’n Berry Maidan’da misafirlerini bekliyor.

Cold Brew ve Ice Americano yanında ballı cevizli pasta tercih ettik. Doğrusu tadı damağımızda kaldı. En yakın zamanda tekrar gitmek için can atıyoruz!

Resim

Adres: Mustafa Kemal Mah. 2118. cad. 4-A no: 188 Maidan / Ankara
Çalışma Saatleri: 07.00 – 00.00
Telefon: 0312 502 86 66

4. RUH İKİZİNİ ARAYANLARA: SOULMATE COFFEE 

Hem gözümüze hem de damak tadımıza hitap edecek kahveci arayışlarımızın son durağı ise Soulmate Coffee. Maidan’da bulunan Soulmate Coffee duvar yazıları, ahşap masaları ve renkli ışıklarıyla bizi karşılıyor. Güler yüzlü çalışanları tarafından alınan siparişlerimizi oldukça hızlı bir şekilde alıyoruz. Mekanın logosundaki keçi sembolünün açıklamasına bir duvar yazısında yer verilmiş. Bir köşede kitaplık diğer köşede tablolar derken görüyoruz ki Soulmate Coffee birçok farklı konsepti içinde barındırıyor. Siparişlerimizi alıp üst kata çıktığımızda oldukça farklı bir ışıklandırmayla karşılaşıyoruz. Günlük ve taze kavrulan kahve çekirdeklerinden yapılan kahvelerin hem sıcak hem soğuk olan seçenekleri mevcut. Kahvenizin yanında atıştırmak için ise oldukça fazla seçenekleri mevcut. Mekan içerisinde esprili küçük detaylar da fark ediyoruz. Tuvaletlerin kapısındaki “thinking room” yazısı gibi…

Bizim tercihimiz Ice Chai Tea Latte ve americanodan yana oldu. Yanında daha önce hiçbir yerde denemediğimiz beyaz çikoaltalı profiterol ve ananaslı bademli pasta denedik. Hepsi o kadar tazeydi ki tekrar gitmeyi dört gözle bekliyoruz!

Resim


Adres: Maidan iş ve yaşam merkezi Eskişehir yolu Bilkent Kavşağı no:4 Zemin Kat Çankaya
Çalışma saatleri: 07.00 – 00.00