Özel İnsanların Özel Mekanları: Ankara’da Down Sendromlu Bireylerin Sosyalleştiği 4 Mekan

Elçin Doğan –  19/3/2016

Yaygın kanının aksine Down Sendromlular da diğer tıpkı diğer engelli bireylerimiz gibi sandığımızın aksine bizim kadar sosyal insanlardır ve kendilerine gereken imkânlar sunulduğunda iş gücüne ve günlük yaşama aktif bir şekilde katılmaları yönünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Down Sendromlular günlük hayatta, her zaman anlaşılamasa da, bizimle birlikte yanyana hizmet, eğlence gibi sektörlerde çalışmakta ve çok başarılı işler gerçekleştirmektedirler. Yaptıkları bu işlerle hem bir farkındalık yaratmakta hem de +1 fazla olduklarını bizlere çok güzel bir şekilde kanıtlamakta ve hatta bir kısım çevreleri utandırmaktadırlar. Ankara’nın çeşitli yerlerinde Down Sendromlu bireylerin hizmet sektöründe aktif yer aldığı kafeler ve rehabilite edildikleri, sosyal hayata uyum sağlamalarına büyük katkısı olan merkezler mevcuttur. Ben de bu postumda okuyucularıma, özellikle Ankara dışında yaşayanlara, buraya geldiklerinde gidebilecekleri değişik konseptli birkaç kafe tanıtmaya ek olarak engelli bireyler için düzenlenmiş olan iki yaşam alanı hakkında bilgi vermek istiyorum.
Resim

1. Down Cafe

Resim

Kızılay’da bulunan Down Cafe, engelli bireylerin hayata katılımını ve meslek sahibi olmalarını destekleyen ilk İşhanı olması açısından özel bir yere sahiptir. Kızılay’da bulunan mekan esasında Saray Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışan Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi Sercan Bozdemir, Sosyal Hizmet Uzmanı Hasan Güneş ve Nörolog Harika Alboğa‘nın çabaları ile 2001 yılında hizmete açılmıştır. Down Cafe’nin öneminin altını çizmek için, engelli bireylerin sosyal hayata aktif bir şekilde katılabilmesi ve ekonomik özgürlüklerini kazanabilmeleri adına Ankara’da atılan ilk somut adımlardan biri demek yanlış olmaz. Merkezi bir yerde bulunuyor olması hem ulaşım açısından büyük bir avantaj, hem de Down Sendromlu bireylerin hayatta aktif rol üstlenebileceğinin farkında olmayan insanların bu konuda bilinçlenmesi ve hatta onların pratik yaşamla daha fazla entegre olabilmesi için atılabilecek ileriki adımlara destek kazanmak açısından son derece önemlidir.

Telefon:(0312) 418 5012

2. Ana Kucağı – Down Sendromlu Eğitilebilir Zihinsel Engellileri Koruma Derneği

Resim

Ana Kucağı Zihin Engelli Down Entegre Merkezi Koruma   Derneği yararına verilen konserden bir fotoğraf
Ana Kucağı“ 8 Ocak 1990 tarihinde Ankara’da kurulmuştur ve Ümitköy’de bulunmaktadır. Kendilerini Down Sendromlu insanların her yaşta ve konumda karşılaştıkları ayrımcılık ile mücadele ederek, fırsat eşitliği sağlamayı ve toplumdaki vazgeçilmez yerlerini sağlamlaştırmayı amaçlayan bir gönüllü grubu olarak tanımlayan Ana kucağı Derneği, Down Sendromlu bireylerin yanı sıra eğitilebilir zihin engellilere  uygun sosyal ortamlar ve iş alanları yaratarak toplumla kaynaşıp uyum sağlamalarına  yardımcı olmak için faaliyetlerini sürdürüyor.
Telefon : 0312 242 20 25

3. Saray Engelsiz Yaşam Merkezi

Resim
Temelleri 1974 yılında atılmış olup 1988 yılında açılan Saray‘ın hizmet sunduğu kitle sadece Down Sendromlu bireylerden ibaret değildir.  Kurulma amaçları arasında engelli bireylerin toplumla kaynaştırılması, eğitim ve rehabilitasyonu, sağlık kontrolleri, güvenlikleri, psiko, sosyal gelişimlerinin desteklenmesi ve haklarının koruması gibi konular önceliklidir.  Bu kuruluşta düzen, en fazla 12 kişinin kaldığı temiz ve ferah evlerin bir araya kümelenmesiyle oluşmuştur. Ayrıca, burada yaşayan bireylerin hobilerini ve ilgi alanlarını rahatlıkla sürdürebilmeleri adına kurulan atölyelerde resim, kilim, oyuncak, ağaç işleri, takı tasarım eğitimi gibi faaliyetlerle kişisel gelişimlerine katkıda bulunmalarına destek olunmaktadır.
Telefon: (0312) 399 3783

4. Çengel Kafe

Resim
Engelli işsiz bireylerin topluma aktif bir şekilde katılmasını sağlamak amacıyla kurulan bir başka kuruluş da Çengel Kafe‘dir. Ücretsiz servislerle evlerinden alınıp bırakılan kursiyerler aldıkları 6 aylık servis ön hazırlıkları ve yiyecek-içecek servisi gibi eğitimlerin ardından Servis Elemanı Yardımcısı Sertifikası almaya hak kazanıyorlar. İŞKUR tarafından her bir kursiyerin günlük 20 TL harçlık aldığı bu kuruluş aynı zamanda engelli bireylerin ekonomik özgürlük elde edinmesine katkıda bulunuyor. Eğitimi tamamlayıp sertifikayı alanlar konaklama işletmeleri, kafeterya, pastane, restoran gibi alanlarda çalışma imkânına sahip oluyorlar.

Telefon: (0312) 473 8300