ASPAVA ama Hangi ASPAVA?

Ünlü güreşçi Mahmut Atalayın bulduğu kısaltma olan ASPAVA, yüzlerce restoran tarafından kullanılıyor.

Bugün diğer gönderilerimden farklı olarak size Ankara’nın en bilinen restoranını tanıtacağım. Her Ankaralı  bir ASPAVA restoranında oturmuştur fakat ASPAVA’nın bilinmeyen yönlerini ve tarihçesini çoğu insan bilmez. 

İlk ASPAVA meşhur güreşçi Mahmut Atalay tarafından 1964 yılında Ankara Ulus’da açılıyor ve zamanla bir efsaneye dönüşüyor. ASPAVA bir restoran çeşidine dönüşüyor zamanla ve onları farklı kılan şey ise ikramlarının bolluğu ve müşteriye verilen büyük önem. Masaya oturduğunuzda garsonlar patates kızartması, bolca salata, çiğ köfte, közde mantar, cacık gibi ikramlar ile masayı donatır. Yemekten sonra ise çaylarını içmezseniz epey bozulurlar. Tabi ki çayın yanında kesinlikle dondurmalı irmik helvası ikram etmeyi ihmal etmez hiç bir ASPAVA. ASPAVA restoranları ikramları ile meşhur olsa da, ASPAVA’ların en çok tercih edilen yemeği SSK (soğanlı, soslu, kaşarlı) ASPAVA restoranlarını meşhur kılan bir başka ögedir. Adana Kebap, beyti gibi diğer seçenekler mevcuttur bir çok restoranda fakat bir ASPAVA her zaman SSK’sı ile değerlendirilir.

Ankara’da yaklaşık 100 adet ASPAVA restoranı var ve en popülerleri Esat caddesinde “üçlü ASPAVA” olarak bilinen restoranlar.

Genel düşünce en iyi ASPAVA’nın Meşhur Özçelik ASPAVA olduğu yönünde. İnternet sitelerine girdiğinizde bir çok ödül ve gazete haberlerini görebilirsiniz.

Picture

Meşhur Özçelik Aspava, Ankaralıların en çok tercih ettiği restoranlardan bir tanesi.

   Bir diğer meşhur ASPAVA ise Meşhur Özçelik’in hemen yanındaki Yıldız ASPAVA.

Bu iki ASPAVA restoranları, aralarındaki tatlı rekabet ile aslında Ankaralı ASPAVA severleri de ikiye bölüyor. Yıldız ASPAVA Zomato internet sitesinde yüksek bir puana ve bir çok olumlu yoruma sahip. Emek, Esat, Balgat ve İncek’de 4 farklı şubesi olan Yıldız ASPAVA, internet sitesinde rezervasyon seçeneğini de bulunduruyor. Meşhur Özçelik televizyon programına konuk olur da Yıldız ASPAVA olmaz mı? 

Eğer ASPAVA kavramına yabancı iseniz listelist.com sitesinde yayınlanan 17 Maddede Bir Ankara Efsanasi: ASPAVA listesine kesinlikle bir göz atın.

Bir sonraki gönderide görüşmek üzere…